Универсално явление в световната история е доверието в целебната сила на билките и природосъобразните методи изобщо. Не навсякъде обаче показанията на целебните растения и указанията за подходящ начин на живот са съобразявани с особеностите не само на съответните проблеми, но и с цялостния тип на съответния човек. Все пак имаме значителни разработки в това отношение - още от древността, особено в Индия и Китай; всъщност лекарите в древна Гърция и Рим са използвали опростени индийски системи, за да преценяват препоръките си за лечебни средства и начин на живот (такава непълна система е тази на темпераментите при Хипократ). Също така концепции за двете начала и тяхната хармония не са само даоистки, те могат да бъдат открити през античността до Средновековието в Европа, на редица места в Азия и Африка и даже в доколумбова Америка. А съвременната наука потвърждава, допълва и доизяснява много от тези вековни прозрения.

След многогодишни проучвания, стигнах до извода, че индийските и китайските типологии не са разновидности на подобни възгледи, а по-скоро се допълват взаимно. Дошите (Вата, Пита и Кафа) показват доминиране на определени тъкани в тялото, както и своеобразни изяви на психоневрологична реактивност. Те доста близко кореспондират със западните концепции от последните два века, които са наложили в медицинската практика разделянето на астенична, атлетична и пикнична конституция. Психологичните им съответствия до голяма степен отговарят на доминирането на интелекта, волята и чувствата при различните хора. От друга страна, китайските Ин и Ян и тяхното динамично равновесие, Тай Чи, отразяват други разновидности, свързани с общата насоченост, интензивност и баланс на физикалните и невропсихичните процеси. Те близко си кореспондират с типовете на Карл Юнг – екстроверти, интроверти и амбиверти. В дълбочината си всички тези типове са сложни, а и се подразделят на подтипове. Но все пак основното ориентиране в тях не е трудно, особено чрез достъпния тест, който съм разработил. А сега ще дам и ключовите насоки за начина на живот и лечение за всеки от тях, за да се допълни действието на съответните чайове до това на интегралното природолечение:

ВАТА. Преминете към начин на живот, който да ви осигури повече спокойствие, издръжливост и ритъм. Уместни са затоплящи и овлажняващи храни, напитки и физиотерапевтични процедури. Употребявайте разнообразие от продукти, но при нужда ги правете лесно смилаеми, например чрез смилане на шейк; приемайте повече зеленчукови и зърнени супи (за този тип не се препоръчват строго суровоядство и продължителни гладувания). Важни са мерките за пълноценен сън; полезни са тихите медитации и плавните дихателни техники. Голяма част от оплакванията ви са психосоматични – обилието от признаци не означава, че зад всеки от тях стои установимо физическо заболяване, консултирайте се с психолог!

ПИТА. Ключовите насоки тук следва да са ориентирани към омиротворяване, пречистване и охлаждане. Храната да е прясна и качествена, предимно растителна, да се избягват горещи и остри блюда, както и алкохол. Да не се стига до преумора, особено на психиката и сетивата. Съществен е редовният контакт с природата, без обаче да се прекалява със слънцето. Хармонизирайте амбициите  и отношенията си. Не подценявайте важните прегледи и изследвания – профилактични и при начално заболяване - понякога (даже след дълъг период на добро здраве) е възможно бързо да се получат и усложнят редица патологии.

КАФА. Девизът ви е важно да включва думите мотивация, лекота и суха топлина. Необходимо е да се активизират обмяната и мозъчната функция, за да сте по-стройни, бодри и здрави. Това се постига чрез по-лека и разтоварваща, предимно сурова храна, с дозирани пикантни подправки; както чрез редовни разнообразни физически и умствени натоварвания, слънчеви бани, динамични медитации и включване в социални инициативи. Заболяванията ви обикновено се развиват бавно, но е важно навреме да бъдат открити и регулирани.

ИН. Тествайте и нормализирайте евентуални хормонални дефицити и проблеми със слабо кръвообращение. Хранете се с цялостни, питателни и естествено тонизиращи продукти. Включете всекидневни динамични усилия и разнообразно ангажиране на сетивата. Балансирайте богатия си вътрешен живот със здравословна за вас и социално допринасяща външна активност.

ЯН. Мислете за регулиране на дейностите и почивката, мекота на характера и околната обстановка и импулс към самопознание. Хранете се по-леко, с ограничаване на животинските продукти, острите и солени ястия. Източните гимнастики, допълнени с правилно дишане и методи за съсредоточаване, могат да направят чудеса за вас, ако се практикуват компетентно. Следете лабораторните показатели, особено на вашите хормони и ензими, както и кръвното си налягане.

ТАЙ ЧИ. Загадъчният баланс между Ин и Ян е вашето призвание! Но е необходимо да му обърнете специално внимание, не се ръководите от качествени познания и не си осигурите подкрепяща природна и социална среда. Иначе може да страдате от бързо променящи се симптоми и неясни дори за съвременната медицина патологии. Умереността и чистотата в хранене, хигиена, физически и умствени дейности и почивка следва да е ваше ръководно начало. Защото, например присъщата ви гъвкавост на тялото може да ви подведе да прекалявате с някои практики, с които да не се справи слабата съединителната тъкан; а умствената ви пластичност може да не е само за добро, ако не я интегрирате в постоянство относно важните си стратегии. Имате потенциал за големи постижения или тежки дисхармонии, затова вземете навреме мерки!

И още, бих припомнил, че от хилядолетния опит на фитотерапията е изведен като основно важен принципът на постоянството. Макар и понякога късно проявяващи се, болестните промени обикновено са от години и затова изискват поне няколко месеца адекватно третиране; дори и предпазването няма как да се осъществи на кратки кампании, между които да се прекъсват натуралните предписания и да се води неприродосъобразен живот! Има значение и технологията на приготвяне и употреба на природните продукти. В конкретния случай с тези чайове съм предложил оригинална методика на двуетапно прибавяне на билките, за да се използват едновременно силните страни и на запарките, и на отварите, в един и същ извлек. Надявам се, че отговорните природосъобразници ще проявят търпение и интелигентност, за да бъдат резултатите в съответствие с техните очаквания или дори понякога да ги надминат!

Д-р Димитър Пашкулев