Христо Куфов, в.„Банкеръ“, 2006
За повечето хора по света бизнесът и хармонията изглеждат твърде противоречиви и дори несъвместими понятия – подобно на огъня и водата. Малцина са онези, чийто финансов успех не е бил постигнат за сметка на нещо друго, което не се измерва с пари. А още по-малко са тези, които предпочитат да останат верни на себе си, отколкото да правят компромиси в името на печалбата. „Моят бизнес започна преди осем години от абсолютната нула, без никой да ми помогне и без никакви налични капитали – казва Димитър Пашкулев. – Още в началото направихме значителни обороти – и после проблемите не закъсняха. Конкуренти, които разполагаха с повече средства, започнаха да пускат на пазара наши продукти, само че леко преработени и под други имена.“
Докторът говори спокойно, без каквото и да било огорчение. Той е на 46 години и въпреки ударите на съдбата под пояса може да се каже, че не си е губил времето. Плод на дългогодишната му изследователска дейност са десетки оригинални препарати от билки и етерични масла, повечето получили международно признание. Друг на негово място отдавна щеше да е милионер. Нееднократно са му предлагали съдружие при твърде изгодни финансови условия. „Единственото им искане беше да приказвам това, което ми се каже, а не онова, което намирам правилно като лекар. Отказах – предпочитам да успявам в бизнеса на по-умерено ниво, но да съм чист пред съвестта си и да говоря това, което мисля.“
За Димитър Пашкулев бизнесът е средство за постигане на друга, по-висша цел – високо качество на живота, основано на хармония. „Тя започва от здравето – физическо, психологическо и донякъде – като следствие от това, социално. Парите са важно средство, но не и окончателна и върховна цел“, разсъждава той. Според доктора предприемачите формират особена рискова група, тъй като са постоянно изложени на хроничен стрес. Основният им проблем е, че трудно отделят време, за да се грижат за здравето си. Твърде често не могат да оценят, че тъкмо това време им се заплаща с лихви под формата на по-добра работоспособност, по-ясно мислене и по-точни решения. Те обаче смятат половин или един час на ден за излишен лукс.
„При този остър срив в здравето на нацията – продължава Пашкулев, дори да са в разцвета на силите и способностите си, бизнесмените често биват покосени от сърдечносъдови болести – най-често от инфаркт и стенокардия, инсулт, диабет, хипертония и особено от наднормено тегло, което само по себе си предразполага към всички тези заболявания.“ Ударът върху психиката на деловите хора е много по-сериозен, отколкото те очакват. Даже и да не стигнат до психози или тежки неврози, самият факт, че живеят под силен стрес, води често до нарушения в общуването, най-вече в интимното, до липса на желание за социални контакти, до нарушение и дори до разпадане на роднинските и приятелските връзки. „В крайна сметка това кара човека да се чувства нещастен и той започва да се пита за какво са му спечелените пари и професионалните успехи, щом животът му не е хармоничен?“ – обяснява Димитър Пашкулев.
И понеже хармонията и чувството за вътрешно равновесие и спокойствие са неща, които не могат да се купят с пари, главната цел на доктора е пациентите му да ги постигнат с негова помощ. За всеки поотделно той разработва индивидуална природно-лечебна програма, която може да се изпълнява в домашни условия. Естествено, като специалист по вътрешни болести и диетология, при необходимост той не изключва и препоръки за приемане на лекарства, а и за оперативна намеса. Всяка програма представлява единен комплекс за правилен начин на живот, която заимства най-доброто от традиционната медицина, от източни учения като йога и дао – дишания, правилно хранене, някои упражнения, природните методи под формата на билкови, хранителни и диетични добавки, хомеопатия, психология…
Много българи са болни не защото лекарите не могат да ги излекуват, а защото лекуването като цяло е скъпо занимание, убеден е Пашкулев. По думите му сега се шири мнението, че почти цялото здравеопазване, включително и природните средства, са само за петте процента българи, които са добре финансово. „Това абсолютно не е вярно – тези, които не могат да си позволят скъпи продукти, могат да получават здраве и на по-ниска цена. Важното е качеството на живота – дали наистина е възможно един човек на осемдесет години да бъде толкова мъдър, както се говори в народните приказки, или още 20-30 години по-рано той да е нападнат от напреднала склероза, главоломен стрес и други психосоматични заболявания.“
За хора като Пашкулев често се казва, че имат отворено съзнание към света и вселената. Външността му е леко аскетична – докторът прилича на индийски гуру. Но със сигурност повечето представители на бизнеса имат отчаяна нужда тъкмо от личности като него. Както става при всеки лекар по призвание, първият пациент на Димитър Пашкулев бил самият той. Роден е в Брацигово, израснал във Велинград в учителско семейство – баща му преподавал философия и история, а майка му – биология и химия. Вкъщи имали голяма библиотека и той от малък започнал да трупа познания в различни области, особено в медицината. Имал крехко здраве, страдал от хронични заболявания, за които традиционната медицина предлага само временно подобрение. С помощта на природните методи обаче – билки, диети, йога – успял да постигне трайно стабилизиране на здравето си. Завършил медицина в Пловдив.
„Интересувам се главно от медицинските аспекти на йога, и то приложимите в днешно време – изтъква лекарят. – Защото има определени техники, методи и принципи, които са били приложими в дълбока древност при съвсем други социално-икономически и здравно-хигиенни условия. Ние трябва да изберем и да приспособим онова, което е практически най-полезно днес. Това зависи не само от климатичните, но и от културните, религиозните и много други фактори. Човек не е длъжен да се съобразява с всякакви видове мирогледи, с начини на живот, отделни от обществото. Би било добре да се съобразим с нашия начин на живот и да не копираме буквално препоръчваното при други условия.“
Пашкулев смята, че още много полезни неща могат да се вземат и от източните учения, и от българската народна медицина. Като дете изучавал Петър Димков и други народни лечители: „Уважавам в някои области дейността на лечители от неговия ранг, които за съжаление са твърде малко. Въпреки това бих препоръчал с народна медицина да се занимават главно лекари. Основната цел е да се помага на хората, а не да се прави бизнес без съответните задълбочени познания.“ Същевременно определя като „прискръбно“ състоянието на консултативната дейност у нас както при джипитата, тоест конвенционалните медицински специалисти, така и при мнозинството природолечебни консултанти – със или без медицинско образование. „Ясно е, че медицината вече се е превърнала в бизнес, но поне наравно с него трябва да бъде и желанието да се помогне на хората“, казва Димитър Пашкулев.
Той отново се връща към необходимостта да се търси хармония – без да се стига до фанатизъм или такива крайности, които нарушават приспособимостта на човека към всекидневието. Продължава да търси и общото, единното в познанията на Запада и Изтока – и буквално, и метафорично. Както подчертават днес психолозите, важен е балансът между лявото и дясното мозъчно полукълбо. С други думи, за да се радва човек на физическо, психологическо и социално здраве, за да има хармония във взаимоотношенията му с околните, трябва да има баланс между лявото, рационалното полукълбо и дясното, емоционалното, интуитивното.
Тревогата на д-р Пашкулев е свързана със страхотния упадък в здравето на българина – не само психологическото, а и това на имунната система: “ У нас съществува огромен страх от инфекции, и това се дължи не толкова на психологическата неустойчивост на хората, колкото на застрашително отслабналата им имунна система. Когато човек чете стари източници, в някои отношения ги намира преувеличени, но истината е такава, че в миналото мнозина са имали по-здрав организъм, тъй като са живеели по-близо до природата и са имали по-добро генетично здраве. При такива хора е достатъчно да се подпрат само на един бастун, т.е. да използват един метод, а организмът много често поема останалото и се стабилизира. Днес наблюдавам все повече младежи, които имат по-ниска физиологическа и психическа устойчивост на организма в сравнение с по-възрастни от тях.“
Може би поезията е най-синтезираният стремеж към вътрешно равновесие и хармония. Неслучайно Димитър Пашкулев пише стихове още от деветгодишен. През последните 14 години е издал три стихосбирки. Признава, че не се движи много в поетичните среди, въпреки че се познавал лично с Радой Ралин и Дамян Дамянов, които го насърчавали да пише. За него изкуството е своеобразен лечебен фактор за душата… Но стиховете са само между другото – докторът е автор на десет книги, последната от които „Дозата прави лекарството“ съдържа над 700 изпитани природолечебни средства. Подобно на някои свои велики предшественици като Авицена и Парацелз, много от тях е изпитал върху себе си. Съавтор, консултант и рецензент е на още десетки медицински трудове. В последно време обаче Димитър Пашкулев силно е привлечен от една нова идея, която смята за особено перспективна. В момента работи върху създаването на компютърна програма, която окончателно би завършил след… стотина години, ако продължава със същото темпо. Тя би дала възможност огромният обем от познания в природната медицина, който включва хиляди томове, да бъде въведен в софтуерен вид и по този начин до необходимата информация да се стига много бързо.
„Новото е, че при въвеждане на съответните болестни признаци отначало ще излизат диагностични насоки. Те няма да дават абсолютно сигурната диагноза, а ще посочват най-вероятните, за да се проведат допълнителни изследвания. В резултат на търсенето ще излизат и подробни данни за това, кои храни, билки и добавки са съответно най-полезни и най-вредни, кои точки от акупунктурата биха могли да се имат предвид, кои психологични техники биха били полезни и т.н. Вместо да се ходи при 10-15 различни специалисти и да се харчат средства, програмата ще позволи в един консултативен център цялата тази непосилна работа при комплексната преценка да бъде решена на по-високо ниво в рамките на половин или един час“, пояснява Димитър Пашкулев. Досега е успял да въведе около 10 на сто от необходимия информационен масив. За останалата част от работата се надява на спонсори. Но признава, че остава отворен за тези бизнесмени, които освен печалбата гледат и хуманитарната насока.